Kamienie szlachetne

Kamienie szlachetne, kamienie jubilerskie to piękne, wyjątkowe i cenne skarby natury. Każdy z nich ma swoją unikalną historię i piękno, które zachwyca i przyciąga uwagę. Poniżej znajdują się opisy pięciu najpopularniejszych z nich: szmaragd, tanzanit, szafir, diament, rubin i akwamaryn. 
Szmaragd to kamień o intensywnie zielonym kolorze, który jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Jego kolor jest tak intensywny, że wydaje się emanować światłem, a jego połysk jest nieporównywalny z żadnym innym kamieniem. Szmaragd jest uważany za jeden z najcenniejszych kamieni szlachetnych i jest często używany w biżuterii. Symbolizuje harmonię, równowagę i odrodzenie.

Tanzanit to kamień, który został odkryty w Tanzanii w 1967 roku. Jest to stosunkowo nowy minerał, który szybko stał się popularny ze względu na swoją intensywną barwę. Tanzanit jest bardzo rzadki i cenny, a jego kolor może mieć różne odcienie niebieskiego, fioletu i różu. Symbolizuje wiarę, miłość i bogactwo. 

Szafir to niezwykle osobliwy kamień, który występuje we wszystkich kolorach od bezbarwnego po czarny. Charakteryzuje się drugą zaraz po diamencie twardością. Jest bardzo popularny w biżuterii zaręczynowej ze względu na piękną symbolikę. Kamień ten podarowany wybrance ma gwarantować stabilność związku, wierność oraz wzmocnić uczucie.

Diament to zaręczynowa klasyka. Jego piękno i twardość nie mają sobie równych, a jego nazwa wywodzi się od greckiego słowa adamas, co  oznacza niezniszczalny niepokonany. Diamenty występują w barwach z całego dostępnego spectrum. Są one uważane za najcenniejsze i najbardziej pożądane kamienie szlachetne na świecie. Symbolizują siłę, wytrzymałość i wieczność, co czyni je idealnym prezentem dla tych, którzy pragną podkreślić swoją moc. 

Rubin to rzadki, a przez to bardzo ceniony kamień. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa ruber – czerwony. Starożytni hindusi określali go mianem króla klejnotów. Rubin jest uważany za symbol miłości, pasji i namiętności. Jest bardzo twardy i trwały, stąd jego popularność, która nie słabnie od wielu lat.  

Akwamaryn to kamień, którego nazwa pochodzi z łaciny i oznacza „wodę morską”, co idealnie oddaje jego piękny, subtelny kolor. Może mieć odcień błękitny lub niebieskozielony. Jest popularnym kamieniem w produkcji biżuterii już od co najmniej 1 wieku przed naszą era. Często występuje w połączeniu z diamentami, które podkreślają jego delikatność i elegancję. Symbolizuje młodość, harmonię i spokój.